czwartek, 30 czerwca 2016

Cukinia faszerowana kaszanką

         Średniej wielkości cukinię przeciąć wzdłuż; z każdej połówki wydrążyć farsz, aby powstały łódeczki. Drobno posiekany farsz z cukinii smażyć na patelni z dodatkiem granulowanego czosnku. Po 7 minutach dodać 2 pokrojone, najlepszej jakości, kaszanki, zioła śródziemnomorskie - smażyć i rozdrabniać ostatnie 5 minut. Do farszu dodać jeszcze posiekana świeżą natkę pietruszki i łyżką nałożyć go do łódeczek z cukinii.           Całość zapiekać 15 minut celem powstania chrupiącej skórki.





wtorek, 28 czerwca 2016

Potrawka z pieczonego indyka i młodej kapusty z dodatkami

         Podudzia z indyka przyprawić solą himalajską, kolorowym mielonym pieprzem, przełożyć do żaroodpornego naczynia, dodać grzyby boczniaki, kilka ząbków czosnku, pokrojoną w ćwiartki czerwoną cebulę i piec w temperaturze 180 stopni pod przykryciem, bez termoobiegu. 2 kg. podudzi pieczemy około 3 godzin.
         Na patelni, na niewielkiej ilości oleju rzepakowego, przesmażamy pokrojoną młodą kapustę; w razie potrzeby, podczas smażenia, dolewamy wrzącej wody. Po 10 minutach do kapusty dodajemy pokrojone kawałki upieczonego indyka, grzyby wraz z 7-8 łyżkami powstałego sosu pieczeniowego oraz wcześniej ugotowany ryż jaśminowy - całość  mieszamy i po 5 minutach wyłączamy.
         Tak przygotowaną potrawę serwujemy na talerzu.
Uwagi: W podudziach indyka znajdują się niebezpieczne, ostre kości - należy je po upieczeniu indyka starannie usunąć.




niedziela, 26 czerwca 2016

Golonka parzona w szynkowarze

         Płat wieprzowej golonki (1 kg.) bez kości przyprawić solą, granulowanym czosnkiem oraz przyprawą do duszonego mięsa i przełożyć, pod przykryciem, na noc do lodówki.
         Następnego dnia mięso pokroić na 4 równe kawałki, umieścić w szynkowarze, po czym parzyć 2 i pół godziny w temperaturze około 80 stopni. Następnie golonkę schłodzić i przełożyć w szynkowarze na noc do lodówki.
         Rano golonka wraz z galaretka jest gotowa do spożycia.




wtorek, 21 czerwca 2016

Kasza orkiszowa z polskim ratatujem i białą kiełbasą

1. Przygotowanie ratatuja. Na patelni, na 3 łyżkach oleju rzepakowego, smażyć pokrojone: czerwone cebule, botwinkę wraz z młodymi burakami, kilka ekologicznych marchwi oraz ząbki czosnku. Po 10 minutach warzywa przyprawić solą oraz czarnym mielonym pieprzem, dolać szklankę wrzącej wody i całość dusić jeszcze 7 minut.
2. W garnku na parę ugotować białą surową kiełbasę oraz ćwiartki lekko posolonej młodej kapusty.

Na talerzu serwować: ugotowaną kaszę orkiszową, polaną olejem z pestek dyni z ugotowaną młodą kapustą pod polskim ratatujem oraz białą gotowaną kiełbasę.


Wt.14

Nie ma znaczenia kiedy zaczniesz, zacznij.

Wt.13

Zanim ruszysz dalej, musisz się odbudować.

sobota, 18 czerwca 2016

Śniadanie.17.kanapka z jajkiem

       Na 2 kromkach orkiszowego chleba ułożyć po plastrze żółtego sera gouda, kawałki ugotowanego jajka, plasterki czosnku, świeży koperek,  wszystko przyprawić kolorowym mielonym pieprzem i polać oliwą z oliwek extra virgin. Gotowe.




piątek, 17 czerwca 2016

Smażony jesiotr z kaszą orkiszową i kalafiorem

         Jesiotra syberyjskiego pokroić na równe porcje, przyprawić solą, kolorowym mielonym pieprzem, granulowanym czosnkiem, oregano oraz bazylią, nasmarować olejem rzepakowym i przełożyć, pod przykryciem, na 2 godziny do lodówki.
         Rybę usmażyć na patelni z obu stron na złoto-brązowy kolor i podawać z przemieszaną, z kawałkiem masła, ugotowaną, kaszą orkiszową oraz gotowanym kalafiorem.
Uwagi: Orkisz posiada właściwości krwiotwórcze, a także budujące mięśnie. Wykazuje działanie obniżające poziom cholesterolu oraz może być pomocny przy alergiach.




poniedziałek, 13 czerwca 2016

Kurczak z warzywami po chińsku w sosie tajskim

         Oczyszczone ze skór oraz  nadmiaru tłuszczu mięso z ud kurczaka pokroić w nieduże kawałki, odrobinę posolić, przemieszać z kilkoma łyżkami oleju rzepakowego i przełożyć, pod przykryciem, na kilka godzin do lodówki.
         Po tym czasie zapeklowanego kurczaka smażyć i dusić w dużym garnku (około 20 minut ), następnie wlać do garnka wrzącą przegotowaną wodę, aby przykryła mięso, dodać oryginalną przyprawę do dań kuchni tajskiej i całość dusić pod przykryciem kolejne 7 minut, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie do garnka dodać mrożoną mieszankę warzyw chińskich i wszystko gotować do miękkości jeszcze około 15 minut.
         Tak przyrządzonego kurczaka z warzywami podawać z białym ryżem, polanego sporą ilością powstałego sosu.
Uwagi: Na przyprawę do dań kuchni tajskiej składają się: chili, trawa cytrynowa, galangal, sól, szalotka, pasta z krewetek, limonka, kmin.




piątek, 10 czerwca 2016

Gulasz z botwiny i mięsa z udek kurczaka na czerwonym ryżu Camargue

         Mięso z udek kurczaka (bez skór, tłuszczu i kości) pokroić w nieduże kawałki, delikatnie posolić, przyprawić gotową mieszanką do gyrosu-kebabu i przełożyć, pod przykryciem, na 2 godziny do lodówki.
         Po tym czasie mięso dusić w garnku na 3 łyżkach oleju rzepakowego wraz z pokrojoną czerwona cebulą i czosnkiem około 15 minut. Następnie do mięsa dorzucić pokrojona botwinę - dusić jeszcze 10 minut.
         Podawać na zasadzie gulaszu z czerwonym ryżem Camargue.








środa, 8 czerwca 2016

Spaghetti z cukinią i boczniakami

       W garnku, na oleju rzepakowym, podsmażyć pokrojone: czerwoną cebulę oraz  boczniaki. Po kilku minutach dodać pokrojoną cukinię, utarty czosnek, posiekane suszone pomidory, przyprawić oregano, tymiankiem i odrobiną soli - dusić pod przykryciem 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie dodać pestki dyni oraz słonecznika - gotować jeszcze 3 minuty i wyłączyć.
       W międzyczasie ugotować makaron spaghetti, odcedzić i przemieszać z przygotowanymi warzywami. Przed podaniem danie polać olejem z pestek dyni.




poniedziałek, 6 czerwca 2016

Śledzie w oleju z puree z ziemniaków i pomidorami

1.  Małosolne filety śledziowe namoczyć w zimnej wodzie na 3 godziny; wodę kilkakrotnie zmienić. Odmoczone śledzie wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem, pokroić w dzwonko, przełożyć do słoika, tam przemieszać z posiekanym koperkiem, całość zalać olejem rzepakowym i przełożyć na noc do lodówki.
 2.  Ziemniaki obrać, ugotować, odcedzić, dodać 2 łyżki masła oraz posiekany koperek i wszystko ugnieść na puree.
3.  Pomidory pokroić, delikatnie przyprawić solą i kolorowym mielonym pieprzem oraz wymieszać ze szklanką naturalnego jogurtu
     Śledzie podawać z ziemniakami puree, polanymi olejem z pestek dyni oraz pomidorami z jogurtem.