środa, 19 grudnia 2018

Rybne burgery

           Przygotować rybne kotlety według przepisu z 14.12.2018 r.
           Na patelni, na gęsim smalcu, smażyć pokrojoną w pióra, przyprawioną solą i czarnym mielonym pieprzem, cebulę. Kiedy już zbrązowieje, na tej samej patelni zrumienić połówki pszennej bułki.
           Z rybnych kotletów, bułek i cebuli przygotowywać burgery.




piątek, 14 grudnia 2018

Kotlety ze świeżych śledzi atlantyckich

           Filety świeżych śledzi atlantyckich przepłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem i 4-krotnie przepuścić przez maszynkę do mielenia. Wówczas dodać namoczoną i odciśniętą pszenna bułkę, starty żółty ser cheddar, przyprawić odrobiną soli, białym mielonym pieprzem, oregano, rozmarynem, bazylią, płatkami suszonych pomidorów oraz ostrą papryczką chilli i całość wymieszać oraz wyrobić. Następnie z  rybnej masy formować owalne kotlety, po czym panierować w tartej bułce przemieszanej z pszenną mąką oraz słodką mieloną papryką oraz odrobiną soli.
           Kotlety piec na blasze w piekarniku na złoto-brązowy kolor.
           Kotlety rybne podawać z chlebem oraz gotowanym kalafiorem.








wtorek, 11 grudnia 2018

Zupa krem z borowików na wędzonych kościach

           Suszone borowiki zalać gorącą wodą i odstawić na godzinę.
           Do garnka włożyć kości pozostałe z wędzonego kurczaka, zalać zimną wodą i zagotować. Wówczas usunąć powstałe szumowiny, posolić, przyprawić czarnym mielonym pieprzem,słodką suszona papryką, kozieradką - gotować pod przykryciem 20 minut. Po tym czasie dodać marchew, spory kawałek obranego selera korzeniowego, przypalone cebule, kilka obranych ziemniaków, 1/2 szklanki kaszy pęczak, namoczone grzyby wraz z zalewą, suszony tymianek oraz rozmaryn - gotować kolejne 30 minut. Następnie do zupy zetrzeć szklankę sera cheddar oraz topiony serek śmietanowy, gotować, aż sery roztopią się. Po lekkim wystudzeniu i usunięciu kości - zupę zmiksować.
           Podawać z niedźwiedzim czosnkiem.





piątek, 7 grudnia 2018

Pstrąg łososiowy z ziemniakami, smażoną cebulą oraz burakami

           Porcje pstrąga łososiowego przyprawić solą oraz białym mielonym pieprzem, natrzeć oliwą z oliwek i przełożyć w chłodne miejsce na godzinę.
           W międzyczasie ugotować ziemniaki.
           Zamarynowaną rybę smażyć na rozgrzanej, przetartej tylko tłuszczem patelni, na złoty kolor, z obu stron.
           Pstrąga podawać z przesmażoną na gęsim smalcu cebulą, ziemniakami i gotowanymi, tartymi burakami.



środa, 5 grudnia 2018

Rybne kotlety ze szczupaka z frytkami i burakami

           Filety ze szczupaka 4-krotnie przepuścić przez maszynkę do mielenia, do powstałego farszu dodać namoczoną i odciśniętą pszenna bułkę, całość delikatnie posolić, przyprawić białym mielonym pieprzem, gałką muszkatołową, rozmarynem, bazylią oraz oregano - wyrobić i przełożyć na godzinę do lodówki.
           Następnie z masy formować owalne kotlety, panierować w pszennej mące przemieszanej z tartą bułką i smażyć w sporej ilości rozgrzanego oleju z pestek winogron, na złoty kolor, z obu stron.
           Rybne kotlety podawać z frytkami i sałatką z gotowanych buraków.







piątek, 30 listopada 2018

Rosół na przepiórkach

           Do garnka z zimną wodą włożyć 4 przepiórki i zagotować. Następnie z powierzchni zdjąć powstałe szumowiny, posolić, przyprawić ziarenkami kozieradki, ziarnami czarnego pieprzu, zielem angielskim, liśćmi laurowymi, oregano i gotować około 45 minut. Po tym czasie do gotującej się zupy dodać włoszczyznę, opalone nad ogniem cebulę, gotować na wolnym ogniu jeszcze 20 minut, po czym przyprawić lubczykiem i wyłączyć.
           Rosół podawać z przepiórką oraz gotowanym makaronem, obsypanym niedźwiedzim czosnkiem.






piątek, 23 listopada 2018

czwartek, 22 listopada 2018

Pieczone ziemniaki ze sznyclami z indyka oraz kiszoną kapustą

           Zimniaki wyszorować, umyć, każdy przekroić w poprzek na pół, miąższ ponakłuwać widelcem, przełożyć na żaroodporną blachę, posolić, polać olejem rzepakowym i piec w piekarniku w temperaturze 150 stopni C na złoty kolor.
           Sznycle z indyka natrzeć przyprawą do gyrosu, posmarować olejem i smażyć na suchej patelni z obu stron na złoty kolor.
           Pieczone ziemniaki podawać ze sznyclem z indyka oraz kiszoną kapustą.

                                                                                 






czwartek, 15 listopada 2018

Śniadanie.54.smażone warzywa z serem herceńskim

           Na żelaznej patelni rozgrzać łyżkę gęsiego smalcu, po chwili dodać pokrojoną w paski marchew, czerwoną paprykę, kapustę pak choi, delikatnie posolić i smażyć, aż warzywa będą miękkie. Wówczas dodać rozgniecione ząbki czosnku, potrawę przyprawić suszoną papryczką chili peperoncini, czarnym mielonym pieprzem, szałwią, rozmarynem oraz oregano, przemieszać i smażyć ostatnie 2 minuty.
           Warzywa podawać z plastrami sera harceńskiego oraz chlebem litewskim.







środa, 14 listopada 2018

Duszone wieprzowe policzki w sosie grzybowym

           Wieprzowe policzki przyprawić solą, czarnym mielonym pieprzem, natrzeć rozgniecionym czosnkiem i przełożyć, pod przykryciem, do lodówki.
           Suszone prawdziwki namoczyć z zimnej wodzie na noc.
           Następnego dnia policzki obtoczyć w mące i smażyć na żeliwnej patelni z obu stron do zrumienienia. Wówczas dodać pokrojoną w pióra czerwoną cebulę, namoczone grzyby wraz z zalewą, całość przyprawić świeżym rozmarynem, tymiankiem, szałwią, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, a także odrobiną soli i dusić pod przykryciem do miękkości (około 1,5 godziny).
           Policzki podawać z orkiszową kaszą, sałatką z gotowanych buraków oraz powstałym sosem.









poniedziałek, 5 listopada 2018

Szarpana wieprzowina z kiełkami rzodkiewki i kiszonymi pomidorami

           Kawałki surowej wieprzowej szynki oraz boczku posolić, przyprawić czarnym ziarnistym pieprzem, ziarnami ziela angielskiego, liśćmi laurowymi, ostrą papryczką peperoncino, czosnkiem i przełożyć na noc, pod przykryciem, do lodówki.
           Po tym czasie mięso dusić w żeliwnym garnku, z dodatkiem niewielkiej ilości wody, aż zacznie rozpadać się. Wówczas przełożyć je do słoików, schłodzić i umieścić w lodówce.
           Następnego dnia duszonym mięsem posmarować połówki bułek i obsypać kiełkami rzodkiewki.
           Podawać z kiszonymi pomidorami.






poniedziałek, 22 października 2018

Warzywa z naturalnym tofu

           Na patelni smażyć pokrojoną cebulę, paprykę, czosnek oraz posiekaną świeżą kurkumę (0,5 cm. kłaczą).  Po kilku minutach potrawę delikatnie posolić, przyprawić mielonym czarnym pieprzem,  kuminem, świeżym rozmarynem - smażyć dalsze kilka minut. Po tym czasie na patelnie dodać pokrojone w kostkę świeże tofu - wszystko smażyć jeszcze 2/3 minuty i wyłączyć.
           Warzywa oraz tofu podawać z ketchupem i kiełkami lucerny.