wtorek, 29 września 2015

Bałtycki dorsz z warzywami

1. Warzywa: cebulę, czerwoną paprykę, cukinię, czosnek oraz wędzony boczek pokroić, a następnie smażyć /dusić w dużym garnku. Po 15 minutach do garnka dodajemy pozbawionego goryczy, pokrojonego bakłażana, przyprawy: kurkumę, czarny mielony pieprz, rozmaryn, oregano, sporo łagodnej, węgierskiej pasty paprykowej, 5 kropli tabasco - kontynuujmy gotowanie. Po kolejnych 15 minutach do warzyw dorzucamy kilka pokrojonych dojrzałych pomidorów - dusimy ostatnie 10 minut.
2. Dorsza smażymy soute - bez panierki na patelni grillowej z dodatkiem ulubionych przypraw nie zawierających soli.
3. Podajemy łącznie.
Uwagi: Bakłażana pozbawimy goryczy, gdy pokroimy go w kawałki, posolimy, pozostawimy na 30 minut w ciepłym miejscu, a następnie szybko opłuczemy. Duszonych warzyw nie solimy, gdy dodajemy do nich słony, wędzony boczek.







niedziela, 27 września 2015

Kurczak kukurydziany z żeliwnego garnka

       Kukurydzianego kurczaka ( waga 1,8 kg.) posmarować na zewnątrz i od wewnątrz himalajską solą, czarnym mielonym pieprzem, natrzeć olejem rzepakowym i przełożyć pod przykryciem na noc do lodówki.
       Następnego dnia kurczaka przełożyć do żeliwnego garnka, w środku umieścić 2 przekrojone na pół cebule, gałązkę świeżego rozmarynu, 2-3 gałązki świeżego majeranku, na zewnątrz obsypać kurczaka kurkumą i słodką czerwoną papryką, garnek zamknąć pokrywką i całość piec niecałe 3 godziny w temperaturze 160 stopni.
       Kukurydzianego kurczaka podawać z ziemniakami puree, krótko gotowanym kalafiorem oraz pomidorową marmoladą.
Uwagi: Kurczak kukurydziany hodowany jest na paszy zawierającej minimum 50 % kukurydzy, bez GMO i antybiotyków. Po upieczeniu jest soczysty i ma słodkawy smak. Do ugotowanych ziemniaków, w celu przygotowania puree, warto jest dodać część sosu powstałego z pieczonego kurczaka.





sobota, 26 września 2015

Każdy w nas jest

W każdym mężczyźnie jest nasz ojciec, w każdej kobiecie nasza matka, w każdym dziecku nasze dziecko.

piątek, 25 września 2015

Naleśniki z maślakami

1. Przygotować nadzienie do naleśników. Pokroić w plastry obrane i oczyszczone ( nie myjemy) maślaki - smażyć na oleju wraz z pokrojoną cebulą z dodatkiem soli, czarnego mielonego pieprzu, tymianku i niedźwiedziego czosnku; w razie potrzeby poddusić pod przykryciem do miękkości.
2. Przygotować ciasto na naleśniki. Połączyć i zmiksować na niskich obrotach: 2 szklanki pszennej mąki, 1 szklankę mąki owsianej, 3 szklanki mleka, 1 szklankę wody (może być gazowana), 2 jajka, 3 łyżki oliwy z oliwek extra virgin i szczyptę soli - powstałe ciasto o konsystencji gęstej śmietany przełożyć na 2-3 godziny do lodówki.
3.  Podanie naleśników. Naleśniki usmażyć. Podawać z grzybowym nadzieniem wraz z nitką ketchupu.
Uwagi: Ostateczny smak i wygląd naleśników zależy od patelni (wyjątkowo dobrze sprawdza się nieprzywierająca o powierzchni teflonowej o przeznaczeniu do naleśników), wypróbowanego przepisu na ciasto oraz umiejętności przerzucania placka z jednej strony na drugą.








czwartek, 24 września 2015

Spaghetti z przegrzebkami

          Makaron ugotować zgodnie z przepisem. W stalowym garnku przesmażyć pokrojoną, czerwoną paprykę. Po kilku minutach do garnka dorzucić przegrzebki wraz z sosem pomidorowym z puszki - dusić jeszcze 3-5 minut.
          Podawać łącznie; danie można obsypać żółtym serem.




środa, 23 września 2015

Więcej czasu

Dostajemy więcej czasu i w zniecierpliwieniu nie dostrzegamy, że ten czas jest nam potrzebny, aby w pełni wykonać zadanie.

Sorgo po transylwańsku

                Przepłukane w wodzie ziarno sorgo namoczyć na noc w misce z zimną wodą.
                Następnego dnia w dużym garnku przesmażyć 3 pokrojone cebule wraz z ulubionym, świeżo zmielonym mięsem, dodać kilka ząbków rozgniecionego czosnku, sól, kurkumę, rozmaryn, mięso rozdrabniać i dusić pod przykryciem. Po 15 minutach dodać do garnka odcedzone ziarno sorgo, zioła transylwańskie ( majeranek, cząber, koper, lubczyk, estragon ), gorącą przegotowaną wodę do wysokości kilku centymetrów ponad potrawę, przemieszać i dusić na małym ogniu 30 minut.
                Po tym czasie do potrawy dodać ekologiczną kiszona kapustę, obrane i rozdrobnione z dodatkiem smakowej oliwy z oliwek extra virgin chilli - pomidory - całość dusić pod przykryciem ostatnie 20 minut, od czasu do czasu mieszając.
                Sorgo po transylwańsku spożywać z drobnym makaronem obsypane niedźwiedzim czosnkiem.
Uwagi: Transylwania, inaczej Siedmiogród to kraina położona w środkowej Rumunii. Szczyci się zamkiem Drakuli oraz dobrą kuchnią. Obok ziół, ważnymi składnikami tej kuchni są kiszona kapusta oraz pomidory.










poniedziałek, 21 września 2015

Pstrąg z czarnym ryżem w burakach

           Buraki ugotować w wodzie z dodatkiem soli, zetrzeć na tarce, przyprawić 1 łyżką octu jabłkowego i 3 łyżkami oleju słonecznikowego.
           Oczyszczonego pstrąga posolić, natrzeć białym mielonym pieprzem, w środku ryby umieścić  2 łyżeczki ostrej pasty ajwar - upiec w piekarniku.
           Czarny ryż ugotować zgodnie z przepisem.
           Podawać łącznie.
Uwagi: Ajwar to pieczona/smażona/duszona warzywna pasta pochodząca z Bałkanów. Zwyczajowo składa się z bakłażanów, papryki, pomidorów, czosnku, soli oraz przypraw.



sobota, 19 września 2015

Pierogi z chipsami z buraków

1.   Przygotowanie farszu. a. Z 5-6 ugotowanych ziemniaków, 30 dkg. białego półtłustego sera, odrobiny soli, czarnego mielonego pieprzu, gałki muszkatołowej oraz 1 łyżeczki miodu, za pomocą praski, zrobić puree. b. Ugotowaną porcję królika i kawałek wołowiny bez kości (mięso z rosołu) rozdrobnić i ewentualnie przyprawić.
2.   Przygotowanie ciasta na pierogi. 60 dkg. pszennej mąki, szklankę gorącej wody, rozkłócone jajko, kilka łyżek oliwy z oliwek extra virgin oraz szczyptę soli wymieszać i wyrobić elastyczne ciasto; w razie potrzeby dodać mąkę lub wodę.
3.    Przygotowywanie pierogów. Ciasto podzielić na części, cienko rozwałkować, za pomocą górnej części szklanki wycinać koła, nadziewać je pośrodku wybranym farszem, zalepiać, a następnie pierogi  umieszczać w lekko osolonej wrzącej wodzie z dodatkiem łyżki oleju słonecznikowego, po czym gotować na niewielkim ogniu do kilku minut od ich wypłynięcia na powierzchnię wody.
       Pierogi podawać z chipsami z buraków ( cienko pokrojone surowe buraki pieczone z dodatkiem oleju i soli w piekarniku w temperaturze około 140 stopni do czasu, aż będą chrupiące).










Chcę być

Chcę być cały twój. Ta odrobina siebie tylko mi przeszkadza.

Jesteśmy emigrantami

Każdy skądś wyemigrował.

piątek, 18 września 2015

Proszę, deser

         Pokroić w plastry obranego banana, przełożyć je na talerz, polać naturalnym jogurtem bez cukru, dodać cząstki obranej gruszki, 2 łyżki borówek amerykańskich i łyżką miodu eukaliptusowego.
         Będzie, i słodko, i kwaśno, wilgotno i przyjemnie.
Uwagi: Miód eukaliptusowy jest środkiem wykorzystywanym w kaszlu, przeziębieniu, zapaleniu płuc, oskrzeli, astmie. Najlepiej spożywać go na zimno, gdyż ogrzany, traci swoje właściwości.



Pieczony halibut

           Halibuta natrzeć odrobiną morskiej soli, białym mielonym pieprzem oraz olejem rzepakowym i odstawić na 3 godziny pod przykryciem do lodówki. Następnie rybę pokroić w dzwonko, przyprawić oregano oraz bazylią i upiec na grillu.
           W międzyczasie pokroić w cienkie plastry świeże ogórki i zalać je marynatą złożoną z łyżeczki miodu, szczypty soli i pieprzu, 2 łyżek octu jabłkowego oraz 6 łyżek oleju słonecznikowego - przemieszać.
           Ugotować ziemniaki, a następnie z dodatkiem masła zrobić puree.
           Pieczonego halibuta podawać z ziemniakami puree posypanymi czarnuszką oraz zamarynowanymi ogórkami.
Uwagi: Halibut to ryba mórz północnych, należąca do flądrowatych. Jest bardzo tłusta, bogata w kwasy omega 3, ale o dziwo, ocenia się, że ma prawie połowę mniej kalorii, niż "polski schabowy". 







czwartek, 17 września 2015

Leczo z boczniakami i kiełbasą

         3 pokrojone cebule, 2 zielone papryki, 2 papryki kremowe dusić w dużym garnku około 10 minut. Następnie dodać 2 pokrojone w kostkę cukinie, kilka pokrojonych ząbków czosnku - warzywa posolić, dodać oregano, rozmaryn, uzupełnić gorącą, przegotowaną wodą do wysokości potrawy i gotować pod pełnym przykryciem kolejne 10 minut. Po tym czasie do garnka dorzucić pokrojone i oczyszczone, ale nie myte boczniaki, wcześniej odparzoną i także pokrojoną kiełbasę z szynki, kilka łyżek łagodnej węgierskiej pasty paprykowej, czarny mielony pieprz, szczyptę suszonych papryczek chilli - gotować pod przykryciem 15 minut. Po upływie powyższego czasu do leczo dodać drobno pokrojony słodki pomidor oraz łyżkę gęsiego smalcu - gotować ostatnie 7 minut.
Uwagi: Leczo można sporządzać na różne sposoby. Z pewnością na jego smak, oprócz najlepszych składników z których powinno być przygotowywane, wpływa dodanie oryginalnej węgierskiej pasty paprykowej i łyżki smalcu pod koniec gotowania.








wtorek, 15 września 2015

Pogubieni

Pogubieni bliskimi są.

Norymberskie kiełbaski z jaglaną kaszą i kiszoną kapustą

         Jaglaną kaszę kilkukrotnie przepłukać w zimnej wodzie, a następnie przelać wrzątkiem celem usunięcia możliwej goryczy - ugotować zgodnie z przepisem.
         Kiszoną kapustę zalać węgierskim olejem słonecznikowym i wymieszać.
         Norymberskie kiełbaski zapiec z dodatkiem łyżki tłuszczu kokosowego w piekarniku na złoto-brązowy kolor.
         Podawać łącznie.
Uwagi: Kasza jaglana nie zawiera glutenu, jest zasadotwórcza, co ważne w przypadku zakwaszenia organizmu.