poniedziałek, 29 lutego 2016

Węgierski gulasz z zacierką jajeczną tarhonya oraz grillowanymi boczniakami

       1,5 kg. karkówki wołowej macerować w soli, czarnym mielonym pieprzu, ziołach prowansalskich oraz oleju rzepakowym, a następnie przełożyć na noc, pod przykryciem, do lodówki.
       Następnego dnia w dużym żeliwnym garnku przesmażyć na oleju rzepakowym i oleju kokosowym kilka pokrojonych cebul i przełożyć je na talerz. Na dużej stolnicy pokroić w kostkę (2 cm. na 2 cm.) zmacerowaną karkówkę wołową, obtoczyć w mące i partiami obsmażać ze wszystkich stron na brązowo w garnku, w którym wcześniej smażona była cebula; 1 partia powinna odpowiadać powierzchni dna garnka. Ostatnią partię przesmażanej wołowiny pozostawić, dodać do niej wcześniejsze oraz także przesmażoną cebulę, całość zalać wrzącą przegotowaną wodą do wysokości mięsa, zamieszać i gotować pod przykryciem, na małym ogniu, około 3 godzin. Po 1,5 godzinie gotowania do garnka dodać 1 łyżkę słodkiej węgierskiej papryki mielonej oraz 1 łyżeczkę ostrej papryki, a po 2,5 godzinach gotowania do gulaszu dodać 3 łyżki oryginalnej węgierskiej łagodnej pasty paprykowej.  W trakcie gotowania gulasz należy od czasu do czasu zamieszać.
       Gulasz podawać z węgierską zacierką tarhonya oraz grillowanymi boczniakami.









sobota, 27 lutego 2016

Ziemniaczano-łososiowo-koperkowe pieczone kotlety z fasolką szparagową i sosem śmietanowym.

          Ziemniaki ugotować na parze, ostudzić, przełożyć do dużej miski. Dodać roztartego wędzonego łososia, 1/2 szklanki pokrojonego koperku, 2 jajka, 2 roztarte ząbki czosnku, kurkumę, słodką i ostrą czerwoną paprykę - dokładnie ugnieść przy pomocy praski. Z masy formować kotlety i piec w piekarniku na złoto-brązowy kolor.
          Przygotować sos: podsmażyć 2 pokrojone cebule, po 7 minutach dodać 2 suszone prawdziwki, posolić i dusić pod przykryciem wraz z 1/2 szklanki wody. Po 10 minutach wyłączyć, przestudzić i wymieszać z kwaśną śmietaną.
          Kolorową fasolkę szparagową ugotować.
          Pieczone kotlety podawać z fasolką szparagową i sosem śmietanowym.










czwartek, 25 lutego 2016

Sznycle z indyka z bulgurem, sałatką z brokułów i czerwoną fasolą

            Pierś z indyka pokroić na równe sznycle, oprószyć solą, przyprawić czarnym mielonym pieprzem, kurkumą, słodką i ostrą mieloną papryką, rozmarynem oraz majerankiem, nasmarować olejem rzepakowym i przełożyć na kilka godzin, pod przykryciem, do lodówki.
           Po tym czasie sznycle usmażyć na oleju kokosowym z obu stron na złoty kolor. Serwować z kaszą bulgur, sałatką z brokułów (powstaje z połączenia podgotowanego brokuła, plastrów kiszonego ogórka, majonezu i czarnego mielonego pieprzu) oraz czerwoną fasolą w sosie pomidorowym chilli (z puszki).




wtorek, 23 lutego 2016

Wt.8

Nie oczekuj szczęścia, chodziło o wykonanie zadania.

Spaghetti z sosem pomidorowym oraz małżami.

            Na patelni przez 7 minut smażyć 2 pokroje cebule oraz ząbki czosnku. Po tym czasie dodać odmrożone małże bez muszli, 1 łyżeczkę sosu rybnego, 1 łyżeczkę pasty harissa - smażyć 5 minut od czasu do czasu mieszając. Następnie na patelnię wlać włoski przecier pomidorowy, przemieszać i całość smażyć na małym ogniu ostatnie 10 minut. Po wyłączeniu danie posypać niedźwiedzim czosnkiem.
            Makaron spaghetti ugotować zgodnie z przepisem i podawać z przygotowanym sosem.






poniedziałek, 22 lutego 2016

Śmietanowo-serowe tosty z zapiekanym w pomidorach selerem naciowym i smażonymi filetami z kurczaka

1.  Seler naciowy drobno pokroić i dusić z pokrojoną cebulą, czosnkiem, odrobiną soli, anyżem i kminem rzymskim 25 minut. Następnie wszystko przełożyć do żaroodpornego naczynia, polać przecierem pomidorowym, przyprawić ziołami prowansalskimi, na wiechu ułożyć kawałki sera feta i piec 15 minut pod przykrycie, a następnie 15 minut bez przykrycia.
2.  Połówki pszennych bułek zrumienić w tosterze, po czym ułożyć je ciasno w naczyniu do zapiekania, posypać niedźwiedzim czosnkiem zalać śmietaną przyprawioną odrobiną soli i czarnego mielonego pieprzu, na wierzchu ułożyć plastry sera gouda i zapiec w piekarniku.
3.  Z piersi kurczaka powycinać filety, przyprawić je solą, czarnym mielonym pieprzem, kurkumą, rozmarynem i oregano, obtoczyć w mące i smażyć z obu stron na złoty kolor.
    Tosty podawać z zapieczonym selerem naciowym i smażonymi  filetami z kurczaka.











sobota, 20 lutego 2016

Sobota.9

Kiedy zaczynasz dostrzegać piękno w innych - zdrowiejesz.

Sobota.8

Jestem już przygotowany na pogodzenie się.

Smażony łupacz

            Filet z łupacza podzielić na porcje. Przyprawić solą, białym mielonym pieprzem, kurkumą, bazylią i rozmarynem, obtoczyć w mące i smażyć na złoty kolor z obu stron.
            Rybę podawać z gotowanym ryżem i kalafiorem.
            Uwagi: Łupacz z wyglądu i w smaku przypomina dorsza atlantyckiego. Wchodzi w skład tradycyjnego angielskiego fish and chips, jako tańszy zamiennik dorsza. 




czwartek, 18 lutego 2016

Brukselka i ziemniaki zapiekane z sosem na bazie sera feta

        Brukselkę oraz ziemniaki  ugotować na parze. Warzywa te przełożyć do naczynia do zapiekania, dodać kilka oliwek, polać sosem zrobionym z połączenia (przy pomocy widelca) sera feta i 2 jajek, wszystko oprószyć słodką mieloną papryką  i zapiekać w piekarniku pod przykryciem około 25 minut.
        Podawać z dodatkiem pasty paprykowej.









wtorek, 16 lutego 2016

Tymiankowa szynka z szynkowaru

                1 kg. wieprzową szynkę przyprawić solą, czarnym mielonym pieprzem, tymiankiem, majerankiem, kawałkami czosnku, nasmarować oliwą i przełożyć, pod przykryciem, do lodówki  na 2/3 dni; codziennie mięso należy obrócić i pozagniatać przynajmniej 1 raz.
                Po tym czasie zapeklowaną szynkę umieszczamy w szynkowarze i parzymy w temperaturze 85-90 stopni 2 godziny i 15 minut. Następnie mięso studzimy i wraz z szynkowarem umieszczamy na noc w lodówce celem schłodzenia. Rano szynka jest gotowa.






Wt.7

Jeżeli nie potrzebujesz tego istotnie, nie idź tam, chyba, że powinieneś.

poniedziałek, 15 lutego 2016

Małże z boczniakami

           Świeże małże opłukujemy pod bieżącą wodą.  Do potrawy wykorzystujemy wyłącznie małże o zamkniętych skorupach oraz te otwarte, którym skorupy zamknęły się pod wpływem uderzania o blat stołu. Pozostałe wyrzucamy.
           W garnku podsmażamy pokrojoną cebulę i także pokrojone grzyby boczniaki, dodajemy małże, odrobinę solimy, przyprawiamy białym mielonym pieprzem i ziołami prowansalskimi, całość podlewamy 1 szklanką gorącej wody, mieszamy, garnek przykrywamy pokrywką i gotujemy 7 minut. Po tym czasie małże są gotowe.
           Przed podaniem zawartość garnka ostrożnie mieszamy, aby małże przeszły smakiem cebuli, boczniaków oraz  ziół i serwujemy na ryżu, obsypane niedźwiedzim czosnkiem.
Uwagi: Małże, które nie otworzyły się podczas gotowania - wyrzucamy.




niedziela, 14 lutego 2016

Filety z piersi kurczaka z makaronową zapiekanką i sałatką

1.   Razowy makaron ugotować zgodnie z przepisem, przełożyć do naczynia żaroodpornego, polać olejem, dodać pokrojony w kostkę ser feta, przyprawić czarnym mielonym pieprzem, niedźwiedzim czosnkiem, całość zalać przecierem pomidorowym - przemieszać, na wierzchu układać plastry sera mozzarella i piec w piekarniku pod przykryciem, aż sery rozpuszczą się i zbrązowieją.
2.   Z piersi kurczaka powycinać filety, przyprawić je odrobiną soli, czarnego mielonego pieprzu, kurkumą, granulowanym czosnkiem, oregano i rozmarynem,  nasmarować olejem rzepakowym i przełożyć pod przykryciem na 30 minut do lodówki.
3.  Kapustę pekińską drobno pokroić. Dodać do niej kawałki jabłka, marynowaną w occie pokrojoną cebulę, przyprawić czarnym mielonym pieprzem i niedźwiedzim czosnkiem, dodać 2 łyżki majonezu, przemieszać i odstawić pod przykryciem do lodówki.
     Filety z piersi kurczaka panierować w mące i smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Podawać z zapiekaną makaronową i sałatką z kapusty pekińskiej.